Ortopedi

Ortopedi orthos ve paedia sözcüklerinin birleşiminden oluşmuş düzgün (orthos) çocuk (paedia) anlamına gelir. Temel olarak kas iskelet sistemini ve onun sorunlarını inceleyen, gövdenin devinim dizgesinin morfolojisini ve işlevini değiştiren doğumsal, sonradan edinilmiş ya da travma sonucu oluşan lezyonları incelemeye, önlemeye ve tedavi etmeye yönelik tıp uzmanlık dalıdır.

Ortopedi 

 

 

 

Dalları:

 

Çocuk OrtopedisiÇocuk ortopedisi
Çocuk ortopedisi daha çok çocukların doğumsal deformiteleri, gelişimsel kalça displasisi (doğumsal kalça çıkığı), cücelik, çarpık ayak (pes ekinovarus) , boy uzatma gibi cerrahi işlemler yapar.

 

 

 

 

 

 

Artroplasti
Artroplasti eklem hastalıklarıyla ilgilenir. genelde yaşla veya bir travma sonucu artritk değişikliğe uğramış eklemleri prostatik (yapay, çelik titanyum alaşımlardan yapılmış) parçalar ile değiştirerek ekleme ağrısız bir hareket açıklığı kazandırır.

İlaç tedavileri, fizik tedavi ve yürüteçler sizin ağrılarınızı kesmiyor, yaşam kalitenizi artırmıyor ve geceleri rahat bir uyku almanızı sağlamıyorsa eklem protezi ameliyatı planlanabilir. En sık yapılan eklem protezi ameliyatı diz protezidir.Travma veya kireçlenme nedeniyle eklemlerinizde ciddi hasar mevcut ise, yürüme, merdiven çıkma gibi günlük basit aktiviteler sizin için zor hale dönüşebilir.

 

El cerrahisi
El, el bileği, ön kol ve dirsek travmaları ve onun hastalılarıyla ilgilenir.

 

Omurga cerrahisi
Omurga travması, urları, enfeksiyonları ve skolyoz, kifoz gibi yapısal biçim bozukluklarını onarır.

 

Artroskopik cerrahi
Eklemleri açmadan küçük deliklerden kamera ile girerek tedavisini sağlar daha çok eklem faresi çıkarılması, ön-arka çapraz bağ cerrahisi, menisküs lezyonlarını tedavi eder.

 

Ayak-ayak bileği cerrahisi
Ayak-ayak bileği cerrahisi adından anlaşıldığı gibi ayak ve ayak bileği sorunlarıyla ilgilenir.

 

Onkolojik Ortopedi
Kas iskelet sisteminin kendisinden kaynaklanan ya da başka organlardan yayılan tüm iyi ve kötü huylu urların tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

 

Kaynakça

Vikipedi - Vikipedi, özgür ansiklopedi

 

 

Bilgi

Ortopedi - Kemikler

Get Bonus from William Hill the UK bookamker.